Astrit Kabashi

Aktor Regjisor dhe Skenarist

Astrit Kabashi (lindur më 11 maj 1975) është një aktor dhe skenarist kosovar.

Astrit Kabashi
U lind në (1975-05-11) 11 maj 1975 (49 vjeç)
Kombësiashqiptar
ShkollimiUniversiteti i Prishtinës
Profesioniaktor • skenarist • profesor
Vepra të shquara

Karriera

Redakto

Shkollen e mesme e kreu ne Istog. Në universistetin e Prishtines, Fakulteti i Arteve - Dega Aktrim, diplomoi ne vitin 1999. Aty dhe mbaroi mbaroi edhe masterin ne aktrim ne vitin 2005. Tani punon si Asistent profesor ne UP dhe ne Teatrin Kombetar te Kosoves. Si skenarist ka shruar disa filma te shkurte dhe serialet “Kafeneja Jone” (230 epizode), “Jeta e nje Toke”, “Afrimi ne boten e cudirave” dhe shume pjese tjera komike per televizion. Ne serialin Brenda Drejtesise luan rolin e avokatit Besnik Shaqirit ne shume epizode.

Filmografia

Redakto

Rolet ne Teater: VITI - INSTITUCIONI

 • Julius Caesar 1995- Dodona theatre
 • Seven Colors 1996- Dodona theatre
 • Titus Andronicus 1996- Dodona theatre
 • King Ibish 1998- Dodona theatre
 • Makiato Boys 1998- Dodona theatre
 • Maturantet 1998- Dodona theatre
 • Hamlet 1999- National theatre
 • Luli 1999- Smile theatre
 • Kesulkuqja 2000- Children theatre
 • The last play 2000- National theatre
 • The Comedy 2001- National theatre
 • The Lesson 2001- Dodona theatre
 • Rose Tatto 2002- National theatre
 • The Castle of Dreams 2003- National theatre
 • The tin Man 2003- National theatre
 • Orange Scent 2003 - National theatre
 • Galani 2004- Dodona theatre
 • Lieutenant from Inshimor 2004- National theatre
 • Richard the III 2004- National theatre
 • Vegullia 2004- National theatre of Gilan
 • Professor I am Talented 2004- National theatre
 • Exit 2005- National theatre
 • Arushani & Fejesa 2006- National theatre
 • Uuuuuh 2008- National theatre
 • Cifti Martin 2008- National theatre

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.