Atina Bojaxhi

notuese maqedonase

Atina Bojaxhi (lindur më 13 mars 1944 në Ohër - 28 dhjetor 2010, Shkup) — sportiste e shquar maqedonase në not. Që nga mosha 11 vjeçare, ajo arriti të përmbysë të gjitha rekordet maqedonase në not në stil të lirë, stil delfin, etj. 

Аtinа Bojaxhi

Ajo ishte kampione e botës në Maratonën e Ohrit maratone, organizuar në vitin 1962. Deri më sot, vazhdon të mbetet kampionja më e re e Maratonës së Ohrit, e të gjitha kohërave. Ajo ishte kampione bote në maratonën e ujërave të ëmbla në Ohër, mbajtur në vitin 1962. Ajo ishte dy herë kampione e botës në ujëra të ëmbla, për herë të parë në moshën 18 vjeçare, ajo ende mbetet kampionja më e re e Maratonës së Ohrit në të gjitha kohërat. Në vitin 1962, kur u ngjit në shtegun Capri-Napoli, ajo u bë kampione botërore e ujërave të kripura.

Kulminacionin e saj si notare e arriti në Kanalin e la Manshit me 9 shtator 1969[1] , për 13 orë dhe 20 minuta.

vitin 1977 për nder të saj u xhirua filmi Delfina[2][3] [4] nga ana e Aleksandar Gjurcinov, me Neda Аrneriq në rolin kryesor e ku Atina ishte njëra nga bashkëpunëtorët e filmit.[5]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Атина Бојаџи го преплива Ла Манш (11 септември 1969 година), Нова Македонија, 09.09.2014.
  2. ^ М. Џаровска. ""Делфина" се уште стои исправено: Атина Бојаџи". Вест. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2008-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Лексикон на Ју-Митологијата: Избор (Бојаџи, Атина) Arkivuar 16 shtator 2008 tek Wayback Machine, 15.09.2008
  4. ^ "Списание Маргина". Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2012. Marrë më 23 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Исправи се, Делфина". Македонски Информациски Филмски Центар. Marrë më 2008-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]