Atlanta është kryeqyteti poashtu edhe qyteti më i madhi i Shtetit Federal Georgia dhe gjendet në Fulton County. Qyteti Atlanta pati 2004 419.122 banorë, regjioni metropol 4,5 milion banorë.

Atlanta
Anglisht : Atlanta
Qytet
noform
Duke filluar nga lart, nga e majta në të djathtë: Pamje e qendrës natën, Teatri Fox, Ndërtesa e Parlamentit të Xhorxhias, Parku Olimpik Shekullor, Porta e Mijëvjeçarit, Rrugica e Varur, Akuariumi i Xhorxhias, Statuja e Feniksit, Pamje eqendrës
Stema_figura
Stema e Atlantës
Flag of Atlanta, Georgia.png
Flamuri i Atlantës
Vendndodhja
Atlanta is located in SHBA
Atlanta
Atlanta

Koordinatat: 33°45′18″V 84°23′24″P / 33.75500°V 84.39000°P / 33.75500; -84.39000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Xhorxhia
Rrethi Fulton dhe DeKalb
Kryetari i Bashkisë Keisha Lance Bottoms
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 343 km2
Lartësia 320 m (m.n.d.)
Popullsia 432.327 banorë
Dendësia 1.552 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1837
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 404, 470, 678, 770
Koordinatat 33° 45′ 18″ Veri

84° 23′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.atlantaga.gov
Vendodhja e Atlantës në Xhorxhia

HistoriaRedakto

Atlanta ka qene ne fillim, qe nga mesi i gjysme-shekullit te 19-te, e njohur si nje nga vendet ku nderlidheshin shume rruge hekurudhore. Ajo ishte fusha e nje prej betejave me te medha gjate Luftes Civile, e cila shkaktoi djegjen me zjarr dhe shkaterrimin e pothuajse gjithe vendit. Keto ngjarje jane te pershkruara ne librin e Margaret Mitchell Iku bashkë me erën. Rindertimi i Atlantes pas zjarrit i dha si simbol ketij qyteti - Feniksin.

GjeografiaRedakto

Atlanta përfshin 342,9 km2. Qyteti ndodhet rrëzë ​​Maleve Apalashe, 320m mbi nivelin e detit. Ndërkohë, Atlanta ka lartësii më të madhe nga qytetet kryesore në lindje të lumit Misisipi.

KlimaRedakto

Lartësia e Atlantës e dallon atë nga shumica e qyteteve të tjera jugore dhe lindore, dhe kontribuon në një klimë më të butë se qytetet me lartësi të njëjtë. Ajo ka një klimë të lagësht subtropikale, me verë shumë të ngrohtë dhe të lagësht dhe dimër të butë.

EkonomiaRedakto

Zona metropolitane e Atlantës është ekonomia e tetë më e madhe ekonomisë në vend dhe e 17-ta më e madhe në botë. Veprimtaritë e korporatave përbëjnë një pjesë të madhe të ekonomisë së Atlantës.

KulturaRedakto

Pamje e Atlantës

ArsimiRedakto

Për shkak të më shumë se 30 kolegjeve dhe universiteteve që ndodhen në qytet, Atlanta është konsideruar si një qendër e arsimit të lartë. Ndër universitetet më të shquar publike në Atlanta është Instituti i Teknologjisë i Xhorxhias, që ka qenë renditur vazhdimisht ndër 10 dhjetë universitetet publike më të mirë të SHBA-së për programet e tij në inxhinieri, informatikë, menaxhimin, shkencat, dhe arkitekturë. Universiteti i Shtetit të Xhorxhias State, një universitet publik, është i dyti më i madh nga 35 kolegje dhe universitete në Sistemin Universitar të Xheorxhias dhe një kontribues i madh për rigjallërimin e qendrës së biznesit të qytetit.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Atlanta – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale