Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Aukra (kthjellim).


Aukra është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 59 km² dhe popullsi 3055 banorë[1].

Aukra
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Aukra
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bernhard Riksfjord (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°49′V 6°50′L / 62.817°V 6.833°L / 62.817; 6.833 (Aukra)Koordinatat: 62°49′V 6°50′L / 62.817°V 6.833°L / 62.817; 6.833 (Aukra)
Sipërfaqja 59 km2
Popullsia 3.055 banorë 2004
Dendësia 51,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gossing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1428
Aukra is located in Norvegjia
Aukra
Aukra
Aukra – harta_foto
www.aukra.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Aukra – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto