Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Austevoll (kthjellim).


Austevoll është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 117 km² dhe popullsi 4417 banorë[1].

Austevoll
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Storebø
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Helge André Njåstad (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°2′V 5°16′L / 60.033°V 5.267°L / 60.033; 5.267 (Austevoll)Koordinatat: 60°2′V 5°16′L / 60.033°V 5.267°L / 60.033; 5.267 (Austevoll)
Sipërfaqja 117 km2
Popullsia 4.417 banorë 2009
Dendësia 37,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Austevolling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1576
Storebø is located in Norvegjia
Storebø
Storebø
Austevoll – harta_foto
www.austevoll.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto