Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë

Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë (ish-Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil) bën rregullimin e aviacionit civil në Republikën e Shqipërisë. U ngrit më 3 shkurt 1991 si Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil (DPAC), për të përballuar zhvillimin që kërkonte koha.[1]

Drejtoritë e saj janë:

  • Drejtoria e Trafikut Ajror
  • Drejtoria e Aeroporteve dhe Sigurisë
  • Drejtoria Ekonomike
  • Drejtoria e Sigurisë Ajrore

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 13 shtator 2016.

Lidhje të jashtmeRedakto