Axl Rose

këngetar,kantautor dhe muzikant amerikan

W. Axl Rose (i lindur William Bruce Rose në datën 6 shkurt, 1962) është një muzikantë Amerikan, dhe është i famshëm për anëtarësimin e tij si këngëtar, të grupit hard rock Guns N' Roses. Ai lindi në Lafayette, Indiana ku takoi kitaristin ritmik i ardhshëm të Guns N' Roses, Izzy Stradlin. Ai mori vëndin e 64 në listën e revistës Rolling Stone, për këngëtarët më të madhë në histori. Ai u rrit me emrin William Bruce Bailey. Studioi ne Jefferson High School. Axl ka nje moter (Amy) dhe nje gjysem vella (Stuart). Pasi shkoi ne Los Angelos grupi i pare te cilit iu bashkua ishte Rapidfire me te cilin ka nxjerre album dhe ka fituar nje battle of the bands. Per krijimin e Guns n' Roses, Rose bashkoi emrin e grupit me ate te kitaristit Tracii Guns, L.A Guns. Ne 1985 u formua grupi me lineupin e njohur, Axl (vokal), Slash (kitare), Duff McKagan (kitare bas), Izzy Stradlin (kitare ritmike) dhe Steven Adler (bateri). Ata siguruan nje kontrate me Geffen Records.

Axl Rose
Informacione personale
Vendlindja Lafayette,Indiana,US
Kombësia Amerikan


ReferimeRedakto