BabaDimri, i njohur edhe si Shën Nikolla, Atit e Krishtlindjeve, Kris Kringle, ose thjesht "Santa", është e legjendar dhe mitik shifër që, në shumë kultura të ndryshme perëndimore, sjell dhurata fëmijëve të mirë gjatë vonë në mbrëmje dhe gjatë natës orë prag të Krishtlindjeve, Dhj 24 [1] e tij, ose në ditën e festës, 6 dhjetor (Dita e Shën Nikollës). [2] e legjendë mund të ketë një pjesë e saj në bazë hagiographical mit lidhur me figurën historike e Shën Nikollës.

Ndërsa Shën Nikollës fillimisht u portretizuar peshkopin e veshur robes, në kohët moderne, Santa klaus përgjithësisht është përshkruar si një e fryrë, i lezetshëm, e bardhë-bearded një njeri i veshur me xhaketë e kuqe e bardhë dhe jakë cuffs, bardhë-cuffed pantallona të kuqe, të zezë dhe rrip lëkure dhe çizme. Ky imazh u bë popullor në Shtetet e Bashkuara në shekullin e 19-të për shkak të ndikimit të rëndësishme dhe karikaturisti politik Thomas Nast karikaturist. [3] Ky imazh është mirëmbajtur dhe përforcuar përmes këngë, radio, televizioni, dhe filma. Në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropa, vizatim i tij shpesh është i njëjtë me të Santa amerikan, por ai quhet me At Krishtlindjeve.

Një legjendë e nderlidhura me Santa thotë se ai tani jeton në veri, në një vend të përjetshëm dëborë. The American version i Santa klaus jeton në Pol i Veriut, ndërsa Ati Krishtlindjeve është thënë të banojnë në Lapland Krahinës, Finlandë. Hollësi të tjera përfshijnë: se ai është i martuar dhe jeton me Znj klaus; se ai bën një listë të fëmijëve të gjithë botën, kategorizmit sipas tyre sjellja e tyre ( "i keq" apo "e bukur"); se ai sjell paraqet, duke përfshirë edhe lodra, sheqeros, dhe paraqet të tjera për të gjithë e djemve dhe vajzave të mira në botë, dhe nganjëherë me qymyr ose shkopinj të pabindur fëmijë, në një natë dhe se ai accomplishes feat këtë me ndihmën e magjike kukudhët e lodra që bëjnë, dhe tetë ose nëntë flying renë që tërheqja e tij rrëshqitëse. [4] [5]

Nuk ka qenë prej kohësh të opozitës për të mësimdhënies fëmijët që të besojnë në Santa klaus. Disa thonë se të krishterët Santa tradita fetare detracts nga origjina dhe qëllimin e Krishtlindjeve. Të tjerë mendojnë se kritikët Santa klaus është i menduar mirë një gënjeshtër, dhe se ajo është joetike për prindërit të mësojnë fëmijët e tyre për të besuar në ekzistencën e tij. [6] të tjerët ende e kundërshtojnë Santa klaus si një simbol i commercialization e Krishtlindjeve pushime, ose si një futje me traditat e tyre kombëtare