Banyoles

komunë në Spanjë

Banyoles është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Pla de l'Estany, të provincës Girona, në Komunitetin Katalonia. Banyoles ka 17917 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 11.1 km2.

Banyoles
Aerea estany de banyoles.png
Stema zyrtare e Banyoles
Popullsia
 • Gjithsej17.917
Emri i banorëveBanyolí
Faqja zyrtarewww.banyoles.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto