Bazilikata (Italisht: Basilicata), e njohur gjithashtu si Lukania, është një rajon në jug të Italisë, që kufizohet me Kampanian në perëndim, Pulian, në veri dhe lindje, dhe Kalabrinë në jug. Gjithashtu ajo ka një vijë të shkurtër bregdetare në jugperëndim në detin Tirren midis Kampanias dhe Kalabrisë, dhe një më të gjatë në juglindje në Gjirin e Tarantos në detin Jon mes Kalabrisë dhe Pulias. Rajoni mbulon rreth 10.000 km2 dhe në vitin 2010 kishte një popullsi prej rreth 600.000 banorësh. Kryeqendra e rajonit është Potenca. Rajoni ndahet në dy provinca, Potenca dhe Matera.

Bazilikata
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Potenca
Presidenti Vito Bardi
Partia FI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.995 km2
Dendësia 59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 2
Faqja Zyrtare www.regione.basilicata.it


Provincat e Bazilikatës

GjeografiaRedakto

Bazilikata shtrihet në mes Kampanjës në perëndim, Puglias (Apulias) në lindje dhe Kalabrisë në jug.

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto

Koordinatat: 40°30′V 16°30′L / 40.5°V 16.5°L / 40.5; 16.5