40°38′00″N 15°48′00″E / 40.633333°N 15.8°E / 40.633333; 15.8

Provinca e Potencës
Provincia di Potenza
Stema zyrtare e Provinca e Potencës
Popullsia
 • Gjithsej382,972
{{{postal_code_type}}}
85100, 85010-85059
Faqja zyrtarewww.provincia.potenza.it

Provinca e Potencës (italisht: Provincia di Potenza) është një krahinë italiane e Basilicatës, me 382.972 banorë. Provinca e Potencës kufizohet në perëndim me Provincën e Salernos dhe Avelinos (Rajoni i Kampaniës), në veri me Provincën e Foxhias, Barletta-Andria-Tranit dhe Barit (Rajoni i Pulias), në lindje me Provincën e Materës, në jug me Provincën e Kozencës (Rajoni i Kalabrisë) dhe në perëndim në një vijë të shkurtër laget nga Deti Tirren.