Provinca e Avelinos (italisht:Provincia di Avellino) është një provincë italiane e rajonit të Kampanjës me 438.673 banorë.

Provinca e Avelinos
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kampanja
Kryeqendra Avelino
Presidenti Cosimo Sibilia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.792 km2
Dendësia 157 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 081, 0824, 0825, 0827
Nr. i komunave 119
Faqja Zyrtare www.provincia.avellino.it


Provinca e Avelinos

Ajo kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Beneventos, në veri-lindje nga Provinca e Foxhias e rajonit të Pulias, në jug-lindje nga Provinca e Potencës e rajonit të Bazilikatës, në jug nga Provinca e Salernos, në perëndim nga Provinca e Napolit.