Beaufort (shqiptohet Bjufërt) është një qytet në Karolinën e JugutShteteve të Bashkuara dhe qendra e Qarkut Bjufort. Ai është qyteti i dytë më i vjetër në Karolinën e Jugut, pas Charleston.

Bjufort
Qytet
Vendndodhja
Bjufort is located in SHBA
Bjufort
Bjufort

Koordinatat: 32°26′0″V 80°41′39″P / 32.43333°V 80.69417°P / 32.43333; -80.69417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Qarku Beaufort
Kryetari i Bashkisë Billy Keyserling
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 87 km2
Lartësia 3 m (m.n.d.)
Dendësia 172,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 843
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Savannah/Hilton Head (SAV)
Koordinatat 32° 26′ 0″ Veri

80° 41′ 39″ Perëndim

Vendodhja e Bjufortit në Karolinën e Jugut

Beaufort ndodhet në Ishullin Port Royal, në zemër të Ishujve të Detit dhe Zonës së Poshtme të Karolinës së Jugut. Qyteti njihet për mbajtjen e një karakteri historik duke ruajtur arkitekturën antebellum të tij.

Qyteti është quajtur "Qyteti i Vogël Jugor më i Mirë" nga Revista Southern Living dhe një nga "50 Qytetet më të Mirë për Aventurë" nga kanali televiziv National Geographic Adventure.