Charleston (shqiptohet Çarlston) është një qytet në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut. Ai është qyteti i dytë më i madh i shtetit. Charleston u bë selia e Qarkut të Çarlstonit në 1901 kur ky qark u krijua.

Çarlston
Anglisht : Charleston
Qytet
noform
Pamje nga Çarlston
Flamuri_figura
Flamuri i Çarlston
Vendndodhja
Çarlston is located in SHBA
Çarlston
Çarlston
Vendodhja e Çarlstonit në SHBA

Çarlston is located in Karolina e Jugut
Çarlston
Çarlston
Vendodhja e Çarlstonit në Karolinën e Jugut

Koordinatat: 32°47′0″V 79°56′0″P / 32.78333°V 79.93333°P / 32.78333; -79.93333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Rrethi Charleston, Berkeley
Kryetari i Bashkisë Joseph P. Riley, Jr.
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 405,5 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia (2010)124.632 banorë
Dendësia 296 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 843
Aeroporti Aeroporti Nderkombëtar i Çarlstonit
Koordinatat 32° 47′ 0″ Veri

79° 56′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.charleston-sc.gov

Charleston u themelua në vitin 1670 si Charles Town, për nder të Mbretit Charles II të Anglisë. Vendndodhja e tij fillestare ishte në Pikën Albemarle në bregun perëndimor të lumit Ashley (tani Charles Towne Landing) Në vitin 1680 ai u zhvendos në vendin e tij të sotëm, dhe u bë qyteti i pestë më i madh në Amerikën e Veriut brenda dhjetë vjetësh. Megjithë madhësinë e tij, ai mbeti i pazyrtarizuar si qytet gjatë gjithë periudhës koloniale. Qeverisja e tij bëhej drejtpërdrejt nga një legjislaturë koloniale dhe një guvernator i dërguar nga Londra. Zonat zgjedhore organizoheshin sipas famullive anglikane, dhe disa shërbime sociale administroheshin nga gardianë dhe skulptura anglikane. Charleston miratoi drejtshkrimin e tij të tanishëm me inkorporimin e tij si një qytet në vitin 1783 në mbylljen e Luftës Revolucionare. Rritja e popullsisë në brendësi të Karolinës së Jugut ndikoi në vendosjen e qeverisë së shtetit në Kolumbia në vitin 1788, por qyteti port mbeti ndër dhjetë qytetet më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara sipas regjistrimit të vitit 1840. I vetmi qytet i madh amerikan që kishte shumicën e popullsisë të skllave, para Luftës Civile, Charleston kontrollohej nga një oligarki e fermerëve dhe tregtarëve të bardhë. Ata me sukses detyruan qeverinë federale që të rishikonte tarifat e saj të viteve 1828 dhe 1832, gjatë Krizës së Mospranimit dhe filluan Luftën Civile duke kapur Arsenalin, Castle Pinckney dhe Fort Sumter nga garnizonet e tyre federale.

Rrugë në Çarlston

Charleston është i njohur si Qyteti i Shenjtë për shkak të shquarjes së kullave të kishave mbi pamjen e qytetit, sidomos majat zbukuruese të shumta, si dhe për faktin se ai ishte një nga qytetet e pakta në trembëdhjetë kolonitë origjinale që siguronte tolerancë fetare për jo-katolikët, edhe pse e kufizuar. Shumë hyguenotë (anëtarë të Kishës së Reformuar Protestante) shkuan në Charleston.

Ura Arthur Ravenel

KulturaRedakto

Charleston është i njohur për kulturën e tij unike, e cila përzien elementët tradicionale të SHBA-së jugore, angleze, franceze dhe afrikano perëndimore. Qendra gadishullore e qytetit ka fituar reputacion për artin, muzikën, kuzhinën lokale dhe modën. Festivali Spolrto USA, i mbajtur çdo vit në fund të pranverës, është bërë një nga festivalet më të mëdha të artit në botë. Ai u themelua në vitin 1977 nga kompozitori fitues i çmimit Pulitzer, Gian Carlo Menotti, i cili kërkoi të krijonte një festival homolog të Festivalit të Due Mondit në Spoleto të Italisë.

Grupi më i vjetër i Charleston në teatrin e komunitetit, "Aktorët e Skenës", ka dhënë shfaqje teatrale që nga viti 1931. Në shumëllojshmërinë e arteve përfshihet Teatri historik i Rrugës Dock. Java vjetore e modës në Charleston, e mbajtur çdo pranverë në Sheshin Marion sjell stilistë, gazetarë dhe klientë nga mbarë vendi. Charleston është i njohur për prodhimet vendase të detit, të cilat luajnë një rol kyç në kuzhinën e famshme të qytetit, ku përfshihen gjellë tipike, të tilla si gumbo, supë me gaforre, midhje të skuqura, oriz të kuq dhe karkaleca. Orizi është lëndë e parë në shumë gatime. Kuzhina në Charleston gjithashtu ndikohet fuqishëm nga elementët britanikë dhe francezë.