Bergisch Gladbach

komunë në Gjermani

Bergisch Gladbach është qytet në rajonin Këln të shtetit federal Nordrhein-Westfalen, Gjermani. Ndodhet në lindje të lumit Rin, rreth 20 km në lindje të Këlnit.

Bergisch Gladbach
Popullsia
 • Gjithsej111.627
{{{postal_code_type}}}
51427, 51429, 51465, 51467, 51469
TargatGL
Faqja zyrtarewww.bergischgladbach.de

Në vitin 1975, qyteti inkorporoi Bensbergun fqinj dhe kur arriti një popullsi prej 100,000 në vitin 1977, iu dha statusi i qytetit.

Binjakëzimet

Redakto