Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Berlevåg (kthjellim).


Berlevåg është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1120 km² dhe popullsi 1158 banorë[1].

Berlevåg
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Berlevåg

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Berlevåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Janne Andreassen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°44′V 28°59′L / 70.733°V 28.983°L / 70.733; 28.983 (Berlevåg)Koordinatat: 70°44′V 28°59′L / 70.733°V 28.983°L / 70.733; 28.983 (Berlevåg)
Sipërfaqja 1.120 km2
Popullsia 1.158 banorë 2004
Dendësia 1,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Berlevåging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1839
Vendndodhja
Berlevåg is located in Norvegjia
Berlevåg
Berlevåg
Berlevåg – harta_foto
www.berlevag.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto