Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Finnmark (kthjellim).


Finnmark është një qarkrajonin Nord-NorgeNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 48615.96 km² dhe popullsi 73663 banorë[1].

Finnmark
Finnmark fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Kryeqëndra Vadsø
Kryekomunari Runar Sjåstad
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°V 25°L / 70°V 25°L / 70; 25 (Finnmark)Koordinatat: 70°V 25°L / 70°V 25°L / 70; 25 (Finnmark)
Sipërfaqja 48.615,96 km2
Popullsia 73.663 banorë 2011
Dendësia 1,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-20

Finnmark – Vendndodhja

www.ffk.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Finnmark – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto