Bilal Bari (lindi 19 janar 1998) është futbollisteë moroken i cili luan për klubin francezë LensLigue 2.

Bilal Bari
Të dhënat vetjake
Datëlindja19 janar 1998
VendlindjaLens, Francë
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lens
Numri35
Karriera me të rinjtë
2005–2008Montigny-en-Gohelle
2008–2018Lens
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–Lens II57(16)
2018–Lens1(0)
Karriera ndërkombëtare
2017Maroku U205(0)
2018–Maroku U231(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Karriera profesionale Redakto

Më 23 maj 2018, Bari nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me klubin RC Lens.[1] Bari bëri debutimin e tij me Lens në një ndeshje ku fitoi 2–0 kundër US Orléans më 27 korrik 2018.[2]

Karriera ndërkombëtare Redakto

Bari lindi në Francë dhe është me prejardhje marokene. Bari përfaqësoi Marokun U20 në Lojërat e Frankofonisë 2017.[3] Ai debutoi për Marokun U23 në ndeshje ku humbi 1-0 kundër Senegalit U23 më 24 mars 2018.[4]

Referime Redakto

  1. ^ ELMB (26 maj 2018). "Bilal Bari signe son premier contrat professionnel au RC Lens". Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2018. Marrë më 11 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "LFP.fr - Ligue de Football Professionnel - Domino's Ligue 2 - Saison 2018/2019 - 1ère journée - US Orléans / RC Lens". www.lfp.fr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "MadeInLens - BIlal Bari remporte les Jeux de la Francophonie". www.madeinlens.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Bilal Bari joue mais s'incline avec le Maroc Espoirs face au Sénégal - Lensois.com". 24 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)