Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bjarkøy (kthjellim).


Bjarkøy është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 74 km² dhe popullsi 529 banorë[1].

Bjarkøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bjarkøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Bjarkøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jorunn Berg
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°59′V 16°29′L / 68.983°V 16.483°L / 68.983; 16.483 (Bjarkøy)Koordinatat: 68°59′V 16°29′L / 68.983°V 16.483°L / 68.983; 16.483 (Bjarkøy)
Sipërfaqja 74 km2
Popullsia 529 banorë 2004
Dendësia 7,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bjarkøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2024
Vendndodhja
Bjarkøy is located in Norvegjia
Bjarkøy
Bjarkøy
Bjarkøy – harta_foto
www.bjarkoy.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Bjarkøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto