Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Troms (kthjellim).


Troms është një qarkrajonin Nord-NorgeNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 25869.68 km² dhe popullsi 158269 banorë[1].

Troms
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Kryeqëndra Tromsø
Kryekomunari Knut Werner Hansen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°40′58″V 18°56′34″L / 69.682778°V 18.942778°L / 69.682778; 18.942778 (Troms)Koordinatat: 69°40′58″V 18°56′34″L / 69.682778°V 18.942778°L / 69.682778; 18.942778 (Troms)
Sipërfaqja 25.869,68 km2
Popullsia 158.269 banorë 2011
Dendësia 6,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tromsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-19

Troms – Vendndodhja

www.troms-f.kommune.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Troms – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto