Blackpink

Grupi idhull femra koreane

Blackpink (Hangul: 블랙 핑크, stilizuar si BLACKPINK ose BLΛƆKPIИK) është një grup korean formuar nga YG Entertainment, e përbërë nga anëtarët Jisoo, Jennie, Lisa dhe Rosé.

Grupi u debutua më 8 gusht 2016 me albumin e tyre të vetëm One One, i cili solli "Whistle", këngën e tyre të parë numër një në Korenë e Jugut, si dhe "Boombayah", numri i tyre i parë në hit Billboard World Digital Songs, e cila e cilësoi rekordin si videoklipin më të shikuar të muzikës debutuese nga një akt koreanez. Me suksesin e parë tregtar të grupit, ata u përshëndetën si Artist i Ri i Vitit në 31 Golden Disc Awards dhe 26 Seoul Music Awards.

Që nga viti 2018, Blackpink është vepra më e madhe e aktrimeve K-pop në të dy Billboard Hot 100 dhe Billboard 200, me numrin më të lartë me "Ddu-Du Ddu-Du", dhe me numrin më të lartë 40 me Square Up, përkatësisht. Ata janë gjithashtu grupi i parë dhe i vetëm i vajzave K-pop që hyjnë dhe tabela e artistëve më të mirë të Billboard-it. Ata janë gjithashtu grupi i parë femëror i grupit K-pop që ka katër teke të një numri të madh në Listën botërore të shitjeve të biletave të Billboard-it. Në kohën e lëshimit, "Ddu-Du Ddu-Du" ishte videoja muzikore koreane më e shikuar në 24 orë në YouTube dhe në janar 2019 ajo u bë videoja muzikore më e shikuar nga një grup K-pop në faqen e internetit .

DiskografiaRedakto

  • Square One (2016) Këngët: Whistle, Boombayah
  • Square Two (2016) Këngët: Playing with fire, Stay
  • As if it's your last (2017)
  • So hot (2017) (BLACKLABEL Remix)- Remix i këngës së Wonder Girls
  • Square Up EP (2018) Këngët: Ddu-du Ddu-du, Forever Young, Really, See u Later
  • Solo (2018)- Këngë e pjesëtares Jennie
  • Kiss and Make up (2018)- Bashkëpunim me Dua Lipa
  • Kill this love EP (2019) Këngët: Kill this Love, Don’t Know what to Do, Kick it, Hope Not, Ddu du Ddu du (Remix)

Shih edheRedakto