"Blank Space" është një këngë nga këngëtarja dhe tekst shkruesja Amerikane Taylor Swift nga albumi i saj i 5-të në studio 1989 (2014). E shkruar nga Swift, Max Martin dhe Shellback. Kënga u publikua  në radio nga Republic Records me 10 nëntor 2014 si single i dytë nga albumi pas Shake It Off dhe është kënga e dytë në album. Muzikalisht , "Blank Space" është një këngë electropop dhe teskti i bën satirë përceptimit që media ka për të dhe marrëdhëniet e saj[1]

"Blank Space"
Këngë nga {{{Artisti}}}
nga albumi 1989
Label
Producer
 • Max Martin
 • Shellback

Music video
"Blank Space"YouTube

VlerësimetRedakto

Viti Organizimi Çmim Rezultati Ref.
2015 MTV Video Music Awards Best Pop Video Fitues/e [2]
Video më e mirë femër 
2015 Primetime Emmy Awards Programi Origjinal Interaktiv [3]
2015 American Music Awards Kënga e Vitit [4]
2016 Grammy Awards Regjistrimi i Vitit Kandidat/e [5]
Kënga e Vitit
Pop më i mirë e performuar vetëm

Performime LiveRedakto

 
Swift duke përformuar Blank Space gjatë 1989 World Tour

Swift performoi këngën në televizor për herë të parë në 2014 American Music Awards.Ajo e  performoi atë live si pjesë e Taylor Swift's 1989 Secret Session me  iHeartRadio në Tetor 27, 2014 në New York City e trasmetuar në iHeartRadio dhe Yahoo! . Swift performoi këngën në The Voice dhe  Victoria's Secret Fashion Show.Gjithashtu performoi këngën live në Londër ,MB për Capital FM's Jingle Bell Ball 2014 along with some of her other songs.së bashku me këngë e saj të tjera. Ishte një pjesë e rëndësishme e skaletës së 1989 World Tour

CertifikimetRedakto

Historia e publikimit Redakto

Rajoni Data Formati Etiketë Ref.
Shtetet E Bashkuara Të Amerikës 10 nëntor 2014 Rhythmic crossover radio
 • Big Machine
 • Republic
[6]
Hot adult contemporary radio
[7]
Nëntor 11, 2014 Contemporary hit radio
[8]
Gjermani 2 janar 2015 CD single Universal [9]

ReferimetRedakto

 1. ^ Chuck Klosterman (15 tetor 2015). "Taylor Swift on "Bad Blood," Kanye West, and How People Interpret Her Lyrics". GQ. Advance Publications. Marrë më tetor 18, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "2015 MTV Video Music Awards Nominees Revealed: Taylor Swift, Kendrick Lamar, Ed Sheeran & More". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më korrik 21, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Whitney Friedlander. "Taylor Swift, Jimmy Fallon Among Juried Emmy Award Winners". Variety. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Taylor Swift, Ed Sheeran, the Weeknd Top AMA Nominations". Rolling Stone. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Grammy awards winners: the full list". the Guardian. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lipshutz, Jason (30 tetor 2014). "Taylor Swift's Next '1989' Single Is..." Billboard. Marrë më tetor 31, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Hot AC | Genres | Republic Playbook". Republic Records. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Top 40/M Future Releases". All Access Music Group. Arkivuar nga origjinali origjinali më nëntor 9, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Blank Space (2-Track)". Marrë më maj 11, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)