Bleach (i stilizuar si BLEACH) është një seri manga japoneze e shkruar dhe ilustruar nga Tite Kubo. Ai ndjek aventurat e një adoleshenti Ichigo Kurosaki, i cili trashëgon fatin e prindërve të tij pasi merr fuqitë e një Korrësi i Shpirtërave - një personifikimi i vdekjes i ngjashëm me Grim Reaper - nga një tjetër Korrëse e Shpirtërave, Rukia Kuchiki. Fuqitë e tij të gjetura rishtazi e lejojnë atë të marrë përsipër detyrat e mbrojtjes së njerëzve nga shpirtrat e këqij dhe të udhëheqjes së shpirtrave të vdekur në jetën e përtejme, dhe e vendosin atë në udhëtime në sfera të ndryshme fantazmë të ekzistencës.

Bleach
Kopertina e parë e vëllimit tankōbon me Ichigo Kurosaki
Zhanri
Manga
Shkruar ngaTite Kubo
Publikuar ngaShueisha
VulosjaJump Comics
RevistaWeekly Shōnen Jump
DemografiaShōnen
Vazhdimësia origjinale7 gusht 200122 gusht 2016
Vëllimet74 (Lista e vëllimeve)
Serial televiziv anime
Anime films
Film live-action
Ekskluzivitet mediatik

Bleach u serializua në revistën e manga shōnenShueisha Weekly Shōnen Jump nga gushti 2001 deri në gusht 2016, me kapitujt e tij të mbledhur në 74 vëllime tankōbon. Seriali ka krijuar një ekskluzivitet mediatik që përfshin një përshtatje e serisë televizive anime që u prodhua nga studio me bazë në Tokio Pierrot nga viti 2004 deri më 2012, dy episode origjinale të video-animacionit (OVA), katër filma artistikë të animuar, dhjetë muzikale skenike dhe video lojëra të shumta, si dhe shumë lloje të mallrave të lidhura me Bleach. Një përshtatje filmi live-action prodhuar nga Warner Bros. u shfaq premierë në vitin 2018. Një vazhdim i serisë televizive anime u shfaq premierë në 2022.

Bleach mori Çmimin e 50-të të Shogakukan Manga për kategorinë shōnen në 2005. Manga kishte mbi 130 milionë vëllime tankōbon në qarkullim në mbarë botën që nga viti 2022, duke e bërë atë mangën e dymbëdhjetë më të shitur në histori.

Historia

Redakto

Ichigo Kurosaki është një adoleshent që ka dhuntinë e të parit të shpirtrave. Jeta e tij ndryshon menjëherë pas shfaqjes së një Korrësi Shpirtrash -një që drejton lëvizjen e shpirtrave midis botës së njerëzve dhe jetës së përtejme - që quhet Rukia Kuciki, e cila vjen në kërkim të një Holou, një shpirt të humbur të rrezikshëm. Kur Rukia plagoset rëndë duke mbrojtur Ichigo nga Holou, ajo tenton ti transferojë gjysmën e energjisë reiatsu të saj (presioni shpirtëror) Ichigos, në mënyrë që ai të mposhtë Holoun. Por, Ichigo merr puthuajse tërë energjinë e saj, duke u transformuar në një Korrës Shpirtrash dhe arrin ta mundë Holoun shumë lehtë. Me fuqitë e zbehura, Rukia ngec në botën e njerëzve derisa ti rikthehen fuqitë. Ndërkohë, Ichigo duhet të marrë rolin e Rukias duke mundur Holout dhe duke çuar shpirtrat në jetën e përtejme të njohur si Shoqata e Shpirtërave.

Ndërkohë që koha kalon, Rukia duhet të kthehet në Shoqatën e Shpirtërave dhe superioret e saj mësojnë për vendndodhjen dhe veprimet e saj dhe e dënojnë me vdekje për aktin e paligjshëm të transferimit të fuqive. Edhe pse s'mund ta ndaloje të shkojë në Shoqatën e Shpirtërave, Ichigo vendos ta shpëtojë me ndihmën e shokëve të tij të klasës, Orihime Inoue, Yasutora "Chad" Sado e Uryū Ishida, një Quincy me aftësinë për të kontrolluar grimcat shpirtërore.

Përfundimisht, Rukia arrestohet nga eprorët e saj Shinigami dhe dënohet me vdekje për aktin e paligjshëm të transferimit të fuqive të saj te një njeri. Ichigo dhe miqtë e tij kërkojnë ndihmën e ish-shkencëtarit Shinigami Kisuke Urahara, i cili i lejon Ichigo-s të hyjë fuqitë e tij të Korrësit të Shpirtërave, për të hyrë në Shoqatën e Shpirtërave dhe për të shpëtuar Rukian. Menjëherë pas mbërritjes së partisë në Soul Society, lind konflikti midis kapitenëve të Skuadrave të Trembëdhjetë të Oborrit kur kapiteni i divizionit së pestë, Sōsuke Aizen, me sa duket vritet; kapitenët besuan se ndërhyrës mund të kenë qenë përgjegjës, gjë që bën që Korrësit e Shpirtërave të fillojnë të luftojnë mes tyre. Më pas, komandanti Genryusai Shigekuni Yamamoto, lëshon Korrësit e Shpirtërave për të arrestuar Ichigo dhe miqtë e tij si të dyshuar. Megjithatë, Ichigo shpëton Rukian dhe arrin të ndalojë luftën kundër Shoqatës së Shpirtërave. Aizen rishfaqet dhe zbulon qëllimin e tij për të marrë Hōgyoku (崩玉, fjalë për fjalë. "Rrumbulli i thërrmuar"), një rruzull me fuqi të pamasë Kisuke i mbjellë brenda Rukia, duke falsifikuar vdekjen e tij dhe duke rregulluar ekzekutimin. Aizen shoqëron kolegët e tij komplotistë, Gin Ichimaru dhe Kaname Tōsen, të cilët janë kapitenët e divizionit të tretë dhe të nëntë, ndërsa ata përdorin Hollows për të mbuluar arratisjen e tyre në mbretërinë e Hollows, Hueco Mundo (虚圏 (ウェコムンド fjalë për fjalë "Bota e Hollows"). Më pas, Ichigo dhe Rukia pajtohen me Korrësit e Shpirtërave, të cilët e shohin të parën si një aleat të fuqishëm dhe e caktojnë atë një zëvendësues zyrtar të Korrësit të Shpirtërave.

Ichigo së shpejti e gjen veten dhe miqtë e tij në përleshje të përshkallëzuara me ushtrinë e Aizen të Hollows humanoid, Arrancar, pasi atyre u bashkohen Visored. Korrësit e Shpitërave të cilët ishin viktima të eksperimenteve të Aizen në krijimin e hibrideve Soul Reaper/Hollow. Kur Ulquiora, një nga Espada (dhjetë Arrancarët më të fuqishëm të Aizen) rrëmben Orihime, Ichigo dhe aleatët e tij hyjnë në Hueco Mundo për të pushtuar Las Noches. Megjithatë, ndërsa Ichigo shpëton Orihime, Aizen zbulon se rrëmbimi i saj ishte një shpërqendrim ndërsa ai nis një sulm në qytetin Karakura, në mënyrë që të sakrifikojë të gjithë dhe të krijojë një çelës për Pallatin e Mbretit të Shpirtrave, në mënyrë që ai të mund të vrasë Mbretin e Shpirtit që mbretëron mbi Shpirtin. Shoqëria. Duke parashikuar sulmin e Aizen, skuadrat e trembëdhjetë të gjykatës e kishin pritur tashmë atë duke e zhvendosur të gjithë qytetin Karakura në Shoqërinë e Shpirtrave përpara sulmit të tij. Kur Vizards bashkohen me Soul Reapers të mbetur, Gin zbulon axhendën e tij për të vrarë Aizen. Ky i fundit përdor Hōgyoku për t'u bërë një qenie e ngjashme me Hollow. Megjithatë, Ichigo sakrifikon fuqinë e tij për të mposhtur Aizen dhe kthehet në një njeri normal.

Muaj më vonë, duke u përgatitur për jetën pas shkollës së mesme, Ichigo thirret përsëri në veprim kur Xcution, një bandë Fullbringers - njerëz të ndërgjegjshëm mbinatyrshëm si Çadi - e manipulojnë atë dhe të dashurit e tij në një skemë për të shfrytëzuar aftësitë e tij Fullbring. Pasi aleatët e tij Soul Society rivendosin fuqitë e tij Soul Reaper, Ichigo mëson se udhëheqësi i Xcution, Kugo Ginjo, ishte paraardhësi i tij. Është zbuluar se Soul Society nuk i besonte zëvendësuesit Soul Reapers, kështu që ata përdorën distinktivin e dhënë Substitute Soul Reaper për të monitoruar dhe kufizuar prodhimin e tij të energjisë. Ginjo u ndje i tradhtuar dhe u betua për hakmarrje ndaj të gjithë Korrësve të shpirtit. Pavarësisht se e di të vërtetën, Ichigo vendos t'u besojë miqve të tij Soul Reaper dhe mund Ginjo. Me fuqinë e tij të rivendosur, Ichigo rikthehet edhe një herë si Zëvendësues i Shpirtrave Reaper.

Pasi Ichigo rifitoi fuqitë e tij, një ushtri Quincies e njohur si Wandenreich (見えざる帝国 (ヴァンデンライヒ), fjalë për fjalë. "Perandoria e Padukshme") shfaqet dhe i shpallë luftë kundër Shoqatës së Shpirtërave. Grupi drejtohet nga Yhwach, paraardhësi i lashtë i Quincies, i cili kërkon të vrasë Mbretin e Shpirtrave dhe të çlirojë botën nga vdekja dhe frika. Në pushtimin e tyre të parë, Wandenreich vrasin shumë Korrës të Shpirtërave duke përfshirë Yamamoto. Uryū bashkohet me Yhwach dhe mëson të vërtetën pas vdekjes së nënës së tij. Më vonë, Ichigo dhe miqtë e tij ndihmojnë Shoqatën e Shpirtrave në luftimin e pushtimit të dytë të Wandenreich, por Yhwach vazhdon të vrasë Mbretin e Shpirtrave dhe ta përthith plotësisht atë. Në betejën përfundimtare, Yhwach kthehet në Shoqatën e Shpirtërave për ta pushtuar atë, por Ichigo e mund atë dhe shpëton Uryū.

Dhjetë vjet më vonë, Rukia bëhet kapitene e re e divizionit të trembëdhjetë dhe ka një vajzë, një nxënëse Korrëse e Shpirtërave të quajtur Ichika, me shokun e saj të fëmijërisë Renji Abarai. Ndërkohë, Ichigo dhe Orihime kanë një djalë të quajtur Kazui, i cili është gjithashtu një Korrës i Shpirtërave. Dy vjet më vonë, Ichigo merr pjesë në ceremoninë e varrimit të shpirtit për Jūshirō Ukitake. Ndërsa kapitenët janë duke pritur në Soul Society për të kryer ritualin, Ichigo bashkohet me togerët në qytetin Karakura për të kapur Hollows që do të përdoren si një sakrificë. Ata janë zënë në pritë nga Bishat e Ferrit, të udhëhequra nga i ndjeri Octava Espada. Edhe pse togerët arritën t'i shtypnin lehtësisht, zbulohet se ceremonia është një proces i dërgimit të kapitenëve të ndjerë në ferr.

Kapitujt e mangës Bleach janë shkruar dhe ilustruar nga Tite Kubo. Në Japoni, ato janë publikuar në të përjavshmen Shueisha Shōnen Jump që prej 2001, ku kapituj të ndryshëm ishin vendosur në një volum tankōbon dhe secila prej tyre përfshinte një poemë bazuar në personazhin e kopertinës. Volumi i parë u publikua më 5 janar 2002 dhe deri më dhjetor 2010 janë publikuar 48 volume.

Licensori amerikano-verior Viz Media ka serializuar kapitujt në Shonen Jump ne Amerikën e Veriut që prej nëntorit 2007. Deri në dhjetor 2010 janë publikuar 34 volume.

Bleach u përshtat nga studio Pierrot në një seri televizive anime të drejtuar nga Noriyuki Abe dhe transmetuar për 366 episode në TV Tokyo, nga tetori 2004 deri në mars 2012.[2][3][4]

Në mars 2020, u njoftua se harku i historisë së fundit të mangës, "Lufta Mijëvjeçare e Gjakut", do të merrte një projekt të ri anime.[5] Në nëntor 2021, u njoftua se projekti i ri do të ishte një seri televizive anime.[6][7] Është drejtuar nga Tomohisa Taguchi dhe u shfaq premierë në tetor 2022.[8][9]

Filmat

Redakto

Ka 4 filma të bazuar në serialin Bleach, të drejtuar nga drejtuesi i serialit, Noriyuki Abe. Filmat janë publikuar në dhjetor të çdo viti duke filluar nga 2006.

Filmi i parë, Bleach: Memories of Nobody, u publikua në Japoni më 16 dhjetor 2006. Filmi përqendrohet në veprimet e "Te errteve", të cilët u dëbuan nga Shoqëria e Shpirtrave dhe tashmë duan ta shkatërrojnë atë dhe Botën e Njerëzve.

Filmi i dytë, Bleach: The DiamondDust Rebellion, u publikua në Japoni më 22 dhjetor 2007. Historia ka të bëjë me përpjekjet e kapitenit të Divizionit 10, Tōshirō Hitsugaya për të pastruar emrin e tij pasi një artefakt që i përket mbretit të Shoqërisë së Shpirtrave vidhet prej tij.

Filmi i tretë, Bleach: Fade to Black, I Call Your Name, u publikua në Japoni më 13 dhjetor 2008. Në film, anëtaret e Shoqërisë së Shpirtrave kanë amnezi, të shkaktuar nga një Holou, duke i bërë ata të humbasin kujtimet për Ichigon dhe Rukian. Kur Ichigo shkon në Shoqërinë e Shpirtrave, zbulon se Rukia nuk ka harruar vetëm atë por edhe identitetin e saj.

Filmi i katërt, Bleach: The Hell Verse, u publikua në Japoni më 4 dhjetor 2010. Ichigo shkon në portat e Ferrit, ku shkojnë Holout që kanë bërë vepra të këqija gjatë jetës si njerëz.

Muzika

Redakto

Bleach është përshtatur në një seri muzikore rock, të prodhuara bashkërisht nga Studio Pierrot dhe Nelke Planning. Janë prodhuar pesë muzikalë që mbulonin pjesë të harqeve të Zëvendësuesit dhe Shoqërisë së Shpirtrave, si dhe pesë shfaqje shtesë të njohura si "Live Bankai Shows" dhe "Rock Musical Bleach Shinsei", të cilat nuk ndoqën skenën e Bleach. Performanca fillestare e muzikalit Bleach ishte nga 17–28 gusht 2005, në qendrën Space Zero Tokio në Shinjuku.[10][11][12]

Muzikalet janë drejtuar nga Takuya Hiramitsu, me skenar të përshtatur nga Naoshi Okumura dhe muzikë të kompozuar nga dramaturgu Shoichi Tama. Këngët janë krejtësisht origjinale dhe nuk janë marrë nga kolona zanore e anime. Aktorët kryesorë në serial përfshijnë Tatsuya Isaka, i cili luan Ichigo Kurosaki, Miki Satō, i cili luan Rukia Kuchiki, dhe Eiji Moriyama, i cili luan Renji Abarai.[13]

Në vitin 2016, u prodhua një tjetër muzikor për të festuar 15 vjetorin e Bleach. Muzikali u drejtua dhe u shkrua nga Tsutsumi Yasuyuki me Akira Takano të Dream5 dhe Chihiro Kai si Ichigo Kurosaki dhe Rukia Kuchiki respektivisht. Muzikali debutoi më 28 korrik 2016, në AiiA 2.5 Theatre Tokio.[14][15]

Referime

Redakto
 1. ^ a b "The Official Website for Bleach" (në anglisht). Viz Media. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2019. Marrë më 24 tetor 2017.
 2. ^ "Bleach 1–13" (në japonisht). TV Tokyo. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2018. Marrë më 5 maj 2014.
 3. ^ "Bleach 355–366" (në japonisht). TV Tokyo. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2019. Marrë më 5 maj 2014.
 4. ^ "Bleach TV Anime Ending on March 27". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 23 shkurt 2012.
 5. ^ Hodgkins, Crystalyn (20 mars 2020). "Bleach Manga's 'Thousand Year Blood War Arc' Gets Anime". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 26 nëntor 2021.
 6. ^ #ジャンプフェスタ 2022スーパーステージEX『BLEACH』配信決定! [#JumpFesta 2022 Super Stage EX We're going to distribute "Bleach"!] (në japonisht). 8 nëntor 2021. Marrë më 12 dhjetor 2021.
 7. ^ Harding, Daryl (29 nëntor 2021). "Bleach Event on December 18 to Present 1st Trailer and Visual for Upcoming New TV Anime Adaptation". Crunchyroll (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2021. Marrë më 29 nëntor 2021.
 8. ^ 「BLEACH 千年血戦篇」は来年10月放送!ビジュアル&PV発表、監督は田口智久. Natalie (në japonisht). Natasha, Inc. 18 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2021. Marrë më 18 dhjetor 2021.
 9. ^ Pineda, Rafael (18 dhjetor 2021). "Bleach Thousand Year Blood War Anime's Video Reveals October 2022 TV Premiere". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2022. Marrë më 18 dhjetor 2021.
 10. ^ "Rock Musical Bleach official website" (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 4 maj 2014.
 11. ^ "ロックミュージカル『BLEACH』". Nelke.co.jp (në japonisht). Nelke Planning Co., LTD. Arkivuar nga origjinali më maj 5, 2014. Marrë më maj 4, 2014.
 12. ^ "Bleach Rock Musical". Anime News Network (në anglisht). 11 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2014. Marrë më 4 maj 2014.
 13. ^ "Rock Musical BLEACH Saien - Live" (në anglisht). CDJapan.co.jp. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2014. Marrë më 4 maj 2014.
 14. ^ "New Rock Musical Bleach's Cast, Visual, Debut Date Revealed". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2016. Marrë më 1 korrik 2016.
 15. ^ "「ROCK MUSICAL BLEACH」 ~もうひとつの地上~" (në anglisht). Rock Musical Bleach. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2016. Marrë më 1 korrik 2016.