Bocsig është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.576 banorësh dhe sipërfaqe 66,48 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Bocsig, Mânerău, Răpsig.

Bocsig
Komunë
Vendndodhja
Bocsig is located in Rumania
Bocsig
Bocsig

Koordinatat: 46°25′V 21°57′L / 46.417°V 21.950°L / 46.417; 21.950

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 66,48 [1] km2
Popullsia 3.576 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Bocsig, Mânerău, Răpsig

HistoriaRedakto

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

ReferimeRedakto

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)