Booting paraqet ngarkimin e kompjuterit me të dhëna nga sistemi operues gjegjësisht me të dhëna të marruna nga veglat mekanike lexuese. Kto te dhena jan kerneli dhe sistemi operues.

Vista-system.png Ky artikull në lidhje me Informatika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.