Koordinatat: 53°5′V 8°48′L / 53.083°V 8.800°L / 53.083; 8.800

Qyteti Bremen është qyteti i dytë në Gjermaninë veriperëndimore dhe qyteti më i madh i dhjeti me rradhë në Gjermani.

Bremeni
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Qarku Bremen
Kryetari i Bashkisë Andreas Bovenschulte (SPD)
Partia SPD / Die Grünen / Die Linke
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 325,42 km2
Popullsia 567,559 banorë
Dendësia 1,700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 28001–28779
Prefiksi 0421
Faqja Zyrtare www.bremen.de

HistoriaRedakto

PolitikaRedakto

GjeografiaRedakto

Qyteti Bremen, „Freie Hansestadt Bremen“, përbëhet prej qytetit Bremen dhe qytetit Bremenhaven, i shtrirë 60 km në veri prej Bremenit. Dhe është kryeqyteti i njesisë Federale „Freie Hansestadt Bremen“ shqip Bremen (Land).

KlimaRedakto

Bremen është e vendosur në zonën e butë me ndikim të fortë detare. E përzemërta muajin korrik është me një mesatare prej 16,8 °C dhe të dhe te ftohtit me me madh ne janar me 0,8 °C. Të shirat bien gjatë gjithë vitit. Në rrjedhën e një vit, duke rënë me një mesatare prej 693,9 mm reshje, kryesisht si shi, dëborë vetëm rrallë. Bremen është një nga qytetet më të varfra në dëborë Gjermani. Mesatarisht, në Bremen në më pak se pesë ditë borë në vit. Në vjeshtë mund të ketë stuhitë dhe stuhitë vijnë, por surges stuhia mund të ndodhë gjithashtu.

EkonomiaRedakto

Një e katërta e të gjitha vendeve të punës lidhen me portin. Sektorët tradicionalë të ekonomisë, ndërtimi i anijeve dhe çeliku kanë humbur rëndësinë. Daimler AG ka uzinën e dytë më të madhe në gjithë Evropën. Rëndësi në qytet ka edhe përpunimi i kafesë. Bremerhafeni është pika më e rëndësishme në Evropë për prodhimin e produkteve të ngrira.[1]

Lidhje të jashtmeRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Bremeni - Qytet i lirë | Fakte mbi Gjermaninë | DW.DE | 31.07.2008