Brestoc (serbisht: Брестовац/Brestovac) është fshat në komunën e Bojnikut, Serbi.

Brestoc
Брестовац
Fshat
Vendndodhja
Brestoc is located in Serbia
Brestoc
Brestoc

Koordinatat: 43°2′24″V 21°38′6″L / 43.04000°V 21.63500°L / 43.04000; 21.63500

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Bojnik
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 297 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 2′ 24″ Veri

21° 38′ 6″ Lindje

GjeografiaRedakto

Ky fshat deri në luftën e dytë botërore është quajtur Arnautski Brestovac (Brestoci i Shqiptarëve), kurse pjesa e epërme e Pustarekës Arnautluk (Shqipëria), sepse deri më 1878, në këto anë jetonin Arnautët gjegjësisht Arbanasët (Shqiptarë). Brestoci së pari përmendet në shënimet e Fon Hanit me 1859, ku shkruhet se aty jetonin 86 shtëpi shqiptarësh por me emrin Fratovci.[1]

DemografiaRedakto

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët.

BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto