Kolumbia Britanike

provincë e Kanadasë
(Përcjellë nga British Columbia)

Kolumbia Britanike është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 944735 km² dhe popullsi 4419974 banorë.[1] dhe është themeluar më 20 korrik 1871. Viktoria është kryeqëndra e provincës.

Kolumbia Britanike
Stema zyrtare e Kolumbia Britanike
Popullsia
 • Gjithsej4.419.974
Faqja zyrtarewww.gov.bc.ca/

Referime Redakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera Redakto

Lidhje të jashtme Redakto