Viktoria (Kolumbia Britanike)

Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Viktoria (kthjellim).


Viktoria është një qytetDistrikti rajonal i Kryeqytetit, provinca Kolumbia Britanike, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 19.68 km² dhe popullsi 78057 banorë.[1]

Viktoria
City of Viktoria
—  qytet  —
Pamje nga Viktoria (Kolumbia Britanike)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal i Kryeqytetit
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Viktoria)Koordinatat: 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Viktoria)
Lartësia 75 m (m.n.d)
Sipërfaqja 19,68 km2
Popullsia 78.057 banorë 2006
Dendësia 3.966,31 banorë/km2
Prefiksi 250, 778
Kodi Postar V0S, V8N-V8Z, V9A-V9E
Vendndodhja
Viktoria is located in Kanadaja
Viktoria
Viktoria
www.Viktoria.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Viktoria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike