Bruno Génésio është një menaxher futbolli dhe ish futbollist profesionist francez. Është trajneri i Lion-it.[1]

Bruno Génésio
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBruno Génésio
Datëlindja (1966-09-01) 1 shtator 1966 (57 vjeç)
VendlindjaLion, Francë
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniTrajner
Karriera me të rinjtë
1983–1985Lion
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1985–1995Lion171(12)
1993–1994OGC Nice34(2)
1995–1996FC Martigues28(1)
Gjithsej233(15)
Skuadra të menaxhuara
1997–1999L'Arbresle
1999–2001FC Villefranche
2001–2005Besançon RC
2005–2006Besançon RC
2011–2015Lion
2015–Lion
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Karriera Redakto

Bruno Génésio lindi në Lion. Ai luajti 171 ndeshje në kampionatin e parë gjatë viteve 1985 dhe 1995. Në 1995, ai u bashkua me FC Martigues. Më 24 dhjetor 2015, ai u emërua si trajneri i ekipit të Lion-it.

Referime Redakto

  1. ^ "France - B. Génésiox - Profile with news, career statistics and history - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 8 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)