Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Buskerud (kthjellim).


Buskerud është një qarkrajonin ØstlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 14910.76 km² dhe popullsi 264176 banorë[1].

Buskerud
Buskerud fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Kryeqëndra Drammen
Kryekomunari Morten Eriksrød
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°30′V 9°30′L / 60.500°V 9.500°L / 60.500; 9.500 (Buskerud)Koordinatat: 60°30′V 9°30′L / 60.500°V 9.500°L / 60.500; 9.500 (Buskerud)
Sipërfaqja 14.910,76 km2
Popullsia 264.176 banorë 2011
Dendësia 17,72 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-06

Buskerud – Vendndodhja

www.bfk.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Buskerud – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto