Butmiri është një fshat afër Ilixhës në pellgun e Sarajevës. Në rajonin e Butmirit jetojnë rreth 5.000 banorë. Butmiri është i njohur edhe si një vend arkeologjik, ku janë gjetur gjurmë që nga epoka neolitike.[1] Në fushën e Butmirit, gjendet edhe aeroporti i Sarajevës, një hipodrom dhe një bazë e EUFOR-it.

Butmiri - Sarajevë

Po në këtë vendbanim ndodhet edhe njëra hyrje/dalje e Tunelit të shpëtimit i cili u hap gjatë luftës në Bosnje dhe Hercegovinë 1992 - 1995.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Butmir Culture". Sarajevo School of Science and Technology. 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 43°49′V 18°20′L / 43.817°V 18.333°L / 43.817; 18.333