Kultura e Butmirit është e përhapur në zonën përreth rrjedhës së poshtme dhe të mesme të lumit Bosnja dhe paraqet njërën ndër grupet më të rëndësishme kulturore nga periudha e hershme neolitike në Europë. Besohet se grupi i Butmirit është formuar rreth vitit 5100. p.e.s. Kultura e Butmirit është e njohur më shumë për qeramikën e saj unike.[1]

Vazo e vjetër nga Butmiri

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Butmir Culture". Sarajevo School of Science and Technology. 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)