Castellar de la Frontera

komunë në Spanjë


Castellar de la Frontera është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Gibraltar, të provincës Cádiz, në Andalusia. Castellar de la Frontera ka 3175 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 178.84 km2.

Castellar de la Frontera
Komunë
noform
View of the medieval castle atop Castellar de la Frontera.
Stema_figuraBandera de Castellar de la Frontera.png
Vendndodhja
Castellar de la Frontera is located in Spanjë
Castellar de la Frontera
Castellar de la Frontera

Koordinatat: 36°19′V 5°27′P / 36.317°V 5.450°P / 36.317; -5.450

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campo de Gibraltar
Kryetari i Bashkisë Juan Casanova Correa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 178.84 km2
Lartësia 47 m (m.n.d.)
Popullsia 3175 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1971 (Pueblo Nuevo)
Vendasit Castellarenses, Chisparreros
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11350, Railway station: 11349
Prefiksi (+34) 956
Faqja Zyrtare www.castellardelafrontera.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto