Celtic Frost është një bend i muzikës heavy metal i formuar në Zvicër, në vitin 1984 mbas iniciativës e këngëtarit, kitaristit dhe lideri historik Tom Gabriel Fischer.

Celtic Frost
Celtic Frost live at Tuska 2006 modified.jpg
Celtic Frost në koncert
Informacione
PrejardhjaFlag of Switzerland.svg Zvicër
ZhanriDeath metal
Black metal
Thrash metal
Avant-garde metal
Doom Metal
LabelCentury Media
Vite aktiv1984 - 1993
2001 -
Anëtarët
Tom Gabriel Fischer
Martin Eric Ain
Franco Sesa
Ish-anëtarët
Curt Victor Bryant
Oliver Amberg
Ron Marks
Dominic Steiner
Reed St. Mark
Stephen Priestly
Erol Unala
Webfaqja
celticfrost.com


PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anërarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Studio & EPRedakto

CompilationRedakto

VideografiaRedakto

  • Live At Hammersmith Odeon (VHS, 1989)

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Celtic Frost – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.