Celtic Frost është një bend i muzikës heavy metal i formuar në Zvicër, në vitin 1984 mbas iniciativës e këngëtarit, kitaristit dhe lideri historik Tom Gabriel Fischer.

Celtic Frost
Background information
OrigjinaZvicra Zvicër
ZhanretDeath metal
Black metal
Thrash metal
Avant-garde metal
Doom Metal
Vitet aktik1984 - 1993
2001 -
LabeliCentury Media
Antar/ëtTom Gabriel Fischer
Martin Eric Ain
Franco Sesa
Anëtarët e kaluarCurt Victor Bryant
Oliver Amberg
Ron Marks
Dominic Steiner
Reed St. Mark
Stephen Priestly
Erol Unala
Websitecelticfrost.com


Personeli Redakto

Anëtarët aktualë Redakto

Anërarët e mëparshëm Redakto

Diskografia Redakto

Studio & EP Redakto

Compilation Redakto

Videografia Redakto

  • Live At Hammersmith Odeon (VHS, 1989)

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Celtic Frost – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale