Chacha ( gjeorgjisht: ჭაჭა [tʃ'ɑtʃ'ɑ] ) është raki gjeorgjiane e bërë nga pulpa e rrushit i presuar, e qartë dhe e fortë (që varion midis 40% alkool për prodhim komercial në 65% për në shtëpi), që ndonjëherë quhet " vodka e hardhisë", "vodka e rrushit " ose " vodka gjeorgjiane apo " grapa ". Është bërë me pomace të rrushit (mbetjet e rrushit lënë pas marrjes së verës). Termi chacha përdoret në Gjeorgji për t'iu referuar distilimit të rrushit. Mund të prodhohet gjithashtu nga rrushi i papjekur ose i egër. Fruta të tjera të zakonshme ose bimë të përdorura janë fiq, mandarina, portokall, manaferrat ose estragon .

Një gotë Chacha.

Tradicionalisht njihet si pije shtëpie e gjeorgjianëve, sot prodhohet zakonisht nga distiluesit profesionistë dhe shumica e verarive që e përfshijnë atë në gamën e produkteve të tyre. Një nga produktet më të famshme ChaCha është Binekhi Estragon, i cili u bë i dalluar me medaljen e argjendtë në Awards Mundus vini 2007. [1]

Shumë gjeorgjianë pretendojnë se chacha ka veti medicinale dhe është sugjeruar si një ilaç për një numër të sëmundjeve, duke përfshirë bllokimet e veshëve dhe dispepsi . Gjithashtu, është thënë për të kuruar dhimbjet e stomakut duke e aplikuar atë në bark. Është thënë gjithashtu për të kuruar aknet duke aplikuar në fytyrë.

Referime

Redakto
  1. ^ "List of silver medals awarded during Mundus Vini 2007" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 maj 2011. Marrë më 21 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)