Chester Lloyd "Chet" Orloff (lindi më 22 shkurt 1949) është historianë, shkrimtarë dhe profesorë në Portland, Oregon. Ai është quajtur si "një nga mësueset të mirë (të Oregonit) të historisë" nga The Oregonian.[1]

Jeta e hershmeRedakto

Chester lindi në Bellingham, Washington dhe u rrit në Uashington dhe Portland, Oregon. Vëllai i tij është fizikantë. Ai shkoi në shkollën e lartë Lincoln në Portland[2] dhe shkoi në Universitetin e Bostonit në shkollën e ligjit,[3] dhe pastaj u transferua në Universitetin e Oregonit. Chester studioi antropologjinë në Universitetin e Oregonit[4] dhe diplomoi në vitin 1972 me gradë në arkeologji.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Oregon's history teacher (editorial)". The Oregonian. 13 nëntor 2000. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Director, Chet Orloff". The Oregonian. 3 dhjetor 1995. fq. L10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rubenstein, Sura (3 dhjetor 1995). "The Future of the Past". The Oregonian. fq. L1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Wyant, Dan (1 nëntor 1970). "Eugene's ecology-aware school kids keep Jaycee's anti-litter beast well fed". The Register-Guard. fq. 13. Marrë më maj 14, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)