Oregon
Oregon
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Oregon.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Oregonit
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Beaver State
Moto e shtetit Alis volat propriis. (lat.)
Kryeqyteti Salem
Qyteti më i madh Portland
Qeverisja
Guvernator Kate Brown
Senatorë Ron Wyden
Jeff Merkley
Sipërfaqja
Sipërfaqja 255.026 km2
Renditja në SHBA: i 9-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 3.899.353 banorë
Renditja në SHBA: i 27-ti
Dendësia 15 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Paqësori: UTC-8/-7
Pika më e lartë 3.428,8 m
Pika më e ulët 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 14 shkurt 1859
Renditja në SHBA: i 33-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.oregon.gov

Oregon është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ndodhet në veriperëndim të vendit. Ai kufizohet në veri nga Uashingtoni, në lindje nga Ajdaho, në juglindje nga Nevada në jug nga Kalifornia dhe në perëndim laget nga Oqeani Paqësor. Lumi Kolumbia përcakton pjesën mëtë madhe të kufirit verior të Oregonit, ndërsa lumi Snake kryesisht lufirin lindor të tij.

Oregon është shteti i 9-të më i madh për nga sipërfaqja dhe i 27-ti për nga popullsia në SHBA. Kryeqyteti i tij është Salem, qyteti i tretë më i populluar i shtetit. Qyteti më i madh me 603.106 banorë (vlerësim i 2012) është Portland. Lugina e lumit Willamette në Oregonin perëndimor është zona me dendësi më të madhe të popullsisë e shtetit, që ka tetë nga dhjetë qytetet më të populluar.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto