Salem, Oregon (City of Salem) është një qytet në qarkun Marion, Polkshtetit federal Oregon, SHBA. Në Salem, Oregon jetojnë 154637 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1246.5 banor/km2 (3228.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 125.48 km2 (48.45 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 46.7 m (154 ft).

Salem, Oregon
City of Salem
qytet
The Oregon State Capitol.
Popullsia
 • Gjithsej154.637
Faqja zyrtarewww.cityofsalem.net

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Salem, Oregon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale