Tskhinvali (Gjeorgjisht: ცხინვალი, Osetisht: Цхинвал , Чъреба, Rusisht: Цхинвал, trans.: Tskhinvál(i)) është një qytet në rajonin de facto të pavarur të Osetisë së Jugut, Gjeorgjisë, Transcaucasia dhe kryeqyteti de facto i Republikës së Osetisë së Jugut (e cila është njohur nga Federata Ruse dhe katër shtete të tjera anëtare të OKB-së) dhe ish-provincës së Gjeorgjisë Sovjetike, Osetia jugore autonome. Qyteti ndodhet 115 km në veriperëndim të kryeqytetit gjerogjezë Tbilisi.

Tskhinvali
Qytet
Vendndodhja
Tskhinvali is located in Gjeorgjia
Tskhinvali
Tskhinvali

Koordinatat: 42°13′35″V 43°58′10″L / 42.22639°V 43.96944°L / 42.22639; 43.96944

Administrimi
Shteti Flamuri Gjeorgjia
Rajoni Shida Kartli
Komuna Gori
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.4 km2
Lartësia 860 m (m.n.d.)
Dendësia 2,984 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+3 (Zona Kohore e Moskës)
Prefiksi +358-9
Koordinatat 42° 13′ 35″ Veri

43° 58′ 10″ Lindje

Nga viti 1934 deri më 1961, qyteti u quajt Stanliri (Gjeorgjisht: სტალინირი, Osetisht: Сталинир), e cila ishte përpili i mbiemrit Jozif Stalini me fjalën osetiane "Ir" që do të thotë Osetia. Osetët modernë e quajnë qytetin Tskhinval (duke lënë jashtë "i" përfundimtar, i cili është një rast nominal që përfundon në Gjeorgji); emri tjetër i qytetit është Chreba (Osetisht: Чъреба) i cili është përhapur vetëm si një fjalë koloquiale.[1]

KlimaRedakto

Tskhinvali ka një klimë të lagësht kontinentale, me një reshje mesatare vjetore prej 805 mm. Verërat janë të buta dhe dimrat janë të ftohtë, me reshje dëbore.

BinjakëzimetRedakto

ReferencatRedakto

  1. ^ The Permanent Committee on Geographical Names (UK) (2007) "Georgia: a toponymic note concerning South Ossetia"