Një Çordatë (në anglisht: Chordate) është një kafshë që i përket filumit Chordata; çordatët posedojnë një kurriz nervor dorsal dhe një bisht post-anal, për të paktën një periudhë të ciklit të tyre të jetës. Çordatët formojnë një embrion gjatë fazës së zhvillimit. Ato janë gjithashtu smetrikisht kolomatë me segmentim metamerik dhe një sistem qarkullimi. Në rastin e çordatëve të vertebrorëve, notoçordët[a] zakonisht zëvendësohen me një kolonë vertebrale gjatë zhvillimit.

Çordatët
Vargu kohor: Faza Kambriane 2 - Holoceni,
525–0 Ma
Kryptopterus.jpg
Peshku prej xhami (Kryptopterus vitreolus) është një ndër speciet e pakta që ka një shtyllë kurrizore të dukshme.
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Nënmbretëria:
Mbifilumi:
Filumi:
Chordata

Haeckel, 1874[1]
Nëngrupet

Gjithashtu shiko tekstin

ShënimetRedakto

  1. ^ Notoçordi është një shufër elastike e bërë nga një material i ngjashëm me kërcin.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ Haeckel, E. (1874). Anthropogenie oder Entwicklungsgeschichte des Menschen. Leipzig: Engelmann.
  2. ^ Stemple, Derek L. (1 qershor 2005). "Structure and function of the notochord: an essential organ for chordate". Development. 132 (11): 2503–2512. doi:10.1242/dev.01812.  0950-1991.  15890825. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Ky artikull është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!