Columbus, Ohio (City of Columbus) është një qytet në qarkun Delaware, Fairfield, Franklinshtetit federal Ohio, SHBA. Në Columbus, Ohio jetojnë 787033 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1399.2 banor/km2 (3624 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 577.85 km2 (223.11 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 275 m (902 ft).

Columbus, Ohio
Anglisht : City of Columbus
qytet
noform
Images, from top left to right: Downtown Columbus, Ohio Statehouse Capitol Square, University Hall (Ohio State University), Short North, Nationwide Arena, Santa Maria replica
Stema_figuraFlag of Columbus, Ohio.svg
Vendndodhja
Columbus, Ohio is located in SHBA
Columbus, Ohio
Columbus, Ohio

Koordinatat: 39°59′V 82°59′P / 39.983°V 82.983°P / 39.983; -82.983

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Delaware, Fairfield, Franklin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 577.85 km2
 •  tokësore 562.47 km2
 •  ujore 15.38 km2
Lartësia 275 m (m.n.d.)
Popullsia 787033 banorë (2010)
 •  urbane 1,368,035 (US: 36th) banorë
 •  aglomerati 1,967,066 (US: 32nd) banorë
Dendësia 1399.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi February 14, 1812
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 614
Faqja Zyrtare City of Columbus

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më nëntor 15, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Columbus, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale