Dellëuer
Delaware
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Delaware.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Dellëuer
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe The First State
Moto e shtetit Liberty and Independence
Kryeqyteti Dover
Qyteti më i madh Wilmington
Qeverisja
Guvernator John C. Carney
Senatorë Thomas R. Carper
Chris Coons
Sipërfaqja
Sipërfaqja 6.452 km2
Renditja në SHBA: i 49-ti
Popullsia
Popullsia 907.135 banorë
Renditja në SHBA: i 7-ti
Dendësia 179 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Ebright Azimuth 136 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 7 dhjetor 1787
Renditja në SHBA: i pari
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.delaware.gov

Delaware (shqiptimi: Dellëueë) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara, që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte 7 dhjetor 1787. Kryeqyteti i Dellëuer është Dover. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga Maryland, në verilindje nga Nju Xhersi, dhe në veri nga Pensilvania. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i tretë De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.

Pamje nga muzeu Hagley

Delaware zë pjesën verilindore të Gadishullin Delmarva. Ai është shteti i para fundit për nga sipërfaqja, i gjashti nga fundi për nga popullsia, por i gjashti për nga dendësia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Delaware ndahet në tri qarqe, duke pasur numrin më të vogël të qarqeve ndër shtetet e SHBA-së. Nga veriu në jug, të tre qarqet janë New Castle, Kent, dhe Sussex. Dy qarqet jugorë kanë qenë historikisht kryesisht bujqësore, ndërsa Qarku New Castle ka qenë më i industrializuar.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto