Dështimi i komploteve.JPG

Dështimi i komploteve është një libër i shkrimtarit dhe ministrit Fadil Paçrami botuar më 1970 në Tiranë.

PërmbajtjaRedakto

Ky libë numëron ndërhyrjet e misionit britanik në punët e brendshme të Shqipërisë nga viti 1941 deri në vitin 1951, dhe ndahet në tri pjesë:[1]

  1. Aleatë të dyshimtë, që flet për periudhën e luftës, 1941-1944.
  2. Agjentura e komplote, që flet për vitet e para pas çlirimit, 1944-1946.
  3. Plane të reja, që flet për veprimtarinë e armiqve, kryesisht nga jashtë, deri më 1951.

ReferimetRedakto

  1. ^ Paçrami, Fadil (1970). Parathënie. Dështimi i komploteve. Tiranë: 8 nëntori. ff. 3–4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)