Daniel Simon Sebastian Monserrat (lindi më 6 janar 1990) është i njohur si Dani M, është reper dhe këngëtarë suedez nga Upssala. Ai ka babain nga Venezuela dhe nënën nga Finlanda.[1]

Dani M
DaniM13.jpg
Foto i reperit Dani M
Informacione
Lindja6 janar 1990
ZhanriHip hop, Reggae, Dancehall
Profesion(e)Këngëtarë
Vite aktiv2011-prezent
Bashkëpunim(e) meLabyrint, Kartellen, Lani Mo, Allyawan
Webfaqja
Facebook

DiskografiaRedakto

AlbumetRedakto

Viti Albumi Vendi
SWE
[2]
2014 Min grind 35
2015 Regissören 31[3]

SinglesRedakto

Viti Kënga Vendi
SWE
[2]
2013 "En sån som mej"[2] 56
"Naiv"[4]
(featuring Jacco)
15
2014 "Allting jag har" 34
2015 "Nya Sverige" 65
2016 "Trivialitet" 80
"Hela livet"
(featuring Abidaz)
90
"Nån annan"
(featuring Jacco)
32
[5]

ReferimetRedakto

  1. ^ Dani M kiersi jo Suomea ennen julkisuutta Ruotsissa! Sveriges Radio (finlandisht)
  2. ^ a b c "Dani M discography". swedishcharts.com. Hung Medien. 2 janar 2015. Marrë më 2 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2015-12-26. Marrë më 2009-05-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link). Click on "Veckans albumlista".
  4. ^ SwedishCharts.com Dani M. featuring Jacco - "Naiv" page
  5. ^ "Sverigetopplistan - Sveriges Officiella Topplista". Sverigetopplistan. Marrë më 10 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)