Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dantumadeel (kthjellim).


Dantumadeel është një komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 87.49 km² dhe popullsi 19289 banorë[1]. Damwoude është kryeqendra e bashkisë.

Dantumadeel
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Dantumadeel.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Damwoude
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°16′48″V 5°58′59″L / 53.28°V 5.9830556°L / 53.28; 5.9830556 (Dantumadeel)Koordinatat: 53°16′48″V 5°58′59″L / 53.28°V 5.9830556°L / 53.28; 5.9830556 (Dantumadeel)
Sipërfaqja 87,49 km2
Popullsia 19.289 banorë 2010
Dendësia 220,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0511, 058, 0519
Kodi Postar 9100-9114, 9269-9272, 9067
Kodi statistikor 0065
Damwoude is located in Hollandë
Damwoude
Damwoude
Dantumadeel – harta_foto
www.dantumadeel.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Friesland