Dario Šimić (lindur më 21 nëntor 1975Zagreb) është një futbollistë kroatë, që tani lozë për AC Milan, nga Seria A italiane.

Dario Šimić
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDario Šimić
Datëlindja (1975-11-21) 21 nëntor 1975 (48 vjeç)
VendlindjaZagreb, Kroaci
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1987–1992Dinamo Zagreb
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1992–1998Croatia Zagreb140(14)
1999–2002Internazionale66(3)
2002–2008Milan82(1)
2008–2010Monaco27(0)
2010Dinamo Zagreb0(0)
Gjithsej315(18)
Karriera ndërkombëtare
1993Kroacia U172(0)
1993–1994Kroacia U182(0)
1993–1994Kroacia U194(0)
1995Kroacia U201(0)
1994–1996Kroacia U218(1)
1996–2008Kroacia100(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19:25, 6 June 2008 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më May 24 2008