David Lloyd George (Montreali, 17 janar 1863 – Llanystumdwy, 26 mars 1945) ka qenë një politikan britanik.

David Lloyd George

1906, kur liberalet merren pushtetin, bëri pjesë në administratë dhe, në 1908 u urdhërua nga ministri Asquith si përgjegjësi kryesor të politikes ekonomike britanike. Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.