Davosi

komunë në Zvicër

Davosi (gjerm. Davos)është qytet në Zvicër.

Davos
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Graubünden
Kryetari i Bashkisë Hans Peter Michel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 254.41 km2
Popullsia 10744 banorë ((2006))
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 7260-7270
Faqja Zyrtare *http://www.davos.ch/sommer-001-01-de.htm


HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

EdukimiRedakto

ArtiRedakto

SimboletRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto