Maunt Makinli (angl. Mount McKinley) ose Denali është Mali më i lartë Allaskë dhe njiherit maja më e lartë në Amerikën Veriore. Gjindet në mallet e Allaskës dhe arrinë lartësinë prej 6.194 metra.

Shtrirja gjeografike
nga Denali National Park and Preserve

VeçoritëRedakto

Maunt Makinli është i ndërtuar nga shkëmbinjtë e granitit. Temperatura në këto lartësi lëvizë nga –60°С do –83°С, ndërsa shtypja e ajrit është shu e ulët. Nga Maunt Makinli lëshohen pesë akullnaja.Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Denali National Park – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale